>Piegāde 24-96 stundas laikā
piegāde visā pasaulē kontakti sertifikāti garantija remonts
Atlaides!
1 Автожестянщик
(0)
2 Автомеханик
(0)
3 Тест
(1)
4 Автомаляр
(0)
5 Автомойщик
(0)

PARAKSTĪŠANA
Uz jaunumiem

Консультант:


Администратор офиса:


адрес офиса:
Рига, Гертрудес 1,
Латвия, LV-1050
телефон:
(+371) 2968333
факс:
(+371) 67214937
моб.телефон:
(+371) 20223351
электронная почта:
cv1@export.lvREKLĀMA

si-bi gids


Materiāls no Wikipedia.org — brīvas enciklopēdijas

CB — saīsinājums no angļu «Citizens’ Band» —"civilais diapazons". Šīs saīsinājums ir pieņemts lai apzīmētos „nelicenzēto” radiosakarus 27Mhz diapazonā, kas ir pieejamas parastajiem pilsoņiem. Atkarībā no valsts, šī diapazona lietošana vai nu minimāli regulēta ar lokālo sakaru lietošanas noteikumiem, vai vispār nav regulēta.

Šī diapazona radiosakaru ierīces ir stacionāras, nesamas vai vedamas radiostacijas, kas ierasti atšķiras no amatieru un profesionāliem radiostacijām ar mazāko cenu un funkciju skaitu (nav telegrāfiska režīma, vienas joslas modulācijas, atkārtošanas nobīdes, toņu un kodu apklusinātāju, stumbra moduļu un t.t.), ka arī, tiem ir pieticīga tehniska specifikācija un mazāka triecienu un mitruma izturība.

CB pielietošana

CB pielietošanas iespēju ir diezgan daudz. Tās ir pietiekami uzticams un pieejams sakaru līdzeklis, kas ļauj veikalam sazināties ar noliktavu, noliktavai ar autotransportu un t.t. CB radiosakarus var izmantot mazmēra flotē – laivās un jahtās. Pie tā, sakaru attālums uz ūdens pietiekami palielinās. Plašāko pielietošanu CB radiosakari ieguva kā mobilie sakari. Radiostacijas automašīnās ļauj saglabāt pastāvīgu kontaktu savā starpā, saņemt operatīvo ceļu informāciju, palīdzību maršruta izvēlē, avāriju vai tehnisko problēmu gadījumā.

Portatīvo CB radiostaciju lietošana ir diezgan problemātiska, jo CB diapazonā viļņa garums sastāda 11 m, un pilnvērtīgas ceturtdaļas viļņa antenas garums ir 2.7m. Portatīvajiem CB ierīcēm nāks saīsināt antenas 10-20 reizēs, kas savukārt samazina sakaru diapazonu.

Papildus, importa portatīvas CB rācijas bija diezgan smagas (ap 500gr.), tiem bija zema radītāja un amplitūdas apklusinātāja efektivitāte, kā rezultātā šādu radiostaciju sakaru diapazons un ekonomiskums bija neliels.

Tādēļ, praktiski visas tāda veida radiostacijas tika noņemtas no ražošanas (2010.gadā Krievijā, radiosakaru veikalos no jaunajām portatīvajam CB rācijām bija iespējams atrast tikai „Alan-42”). Tajā pašā laikā, radioviļņu izplatīšanas dēļ, 27Mhz diapazonā, portatīvas CB radiostacijām ir nozīmīgas priekšrocības salīdzinot ar „bez licences” augstfrekvenču radiostacijām LPD 433Mhz, PMR 446Mhz diapazonā, izmantojot tās biezā mežā un nelīdzenā reljefa apstākļos. Izmantojot CB radiostaciju ir iespējams sazināties ar ugunsdzēsības dienestu, policiju, ātro palīdzību, avārijas dienestiem caur speciālajiem dispečeru dienestiem, kas palīdzēs un izsauks nepieciešamo palīdzību pa telefonu. Šīm nolūkam ir rezervēts kanāls 9C, kurā pastāvīgi dežurē ekstremālas palīdzības dienesti. Bet Krievijā tās tiek praktizēts tikai dažās pilsētās.

Apmērs radiofrekvenču diapazons starp tipiskajiem automātiski – mobilajiem/stacionārajiem un importa portatīvajiem CB radiostacijām: starp bāzes stacijām ar jonosfēras atspoguļošanu – praktiski neierobežota, ko var viegli pierādīt (radio amatieris var uzdzirdēt savu atbalss, kas gāja ap zemi), diemžēl, šīs sakaru veids nav stabils un ir atkarīgs no jonosfēras stāvokļa. Parasti ir iespējams sazināties ar korespondentiem 1500-2000km attālumā.

• starp bāzes stacijām — 30-80 кm;
• starp bāzes staciju un automobili — 15-40 km;
• starp portatīvo un bāzes staciju — 3-10 km;
• starp automobiļiem — 5-15 km;
• starp automobili un portatīvo staciju — 2-7 km;
• starp portatīvajām stacijām — 1-5 km.

Vēsture

1945.gadā ASV notika kongress civilo radiosakaru jautājumā, šiem radiosakariem tika atvēlēta 460-470Mhz radiofrekvence. Šie radiosakari nodrošināja cilvēku nepieciešamību risināt personīgas problēmas tur, kur neiespējama vai apgrūtināta telefona izmantošana. Pēc diviem gadiem tika pieņemts dokuments 6661, kurā tika fiksēti civilo radiosakaru noteikumi(CB-Radio) un divi radītāju licences veidi – A klase(60BT) un B klase (5BT). Sabiedrības reakcija uz licences klašu ieviešanu ne visur bija pozitīva – dārga aparatūra, sakars ar VHF, pilsētas apstākļos starp kustīgajiem objektiem nav uzticams u.c. Tad uzmanība tika pievērsta 11 metru daļai īso frekvenču diapazonā, kurā jau strādāja dažāda veida medicīnas un rūpnieciskas iekārtas. Īsas frekvences var pārvarēt daudzu mētru šķēršļus (piem. mājas, reljefa nelīdzenumu), tie diezgan labi darbojas mežos. Entuziasti sāka eksperimentus, kuru rezultātā CB – Radio tika izvēlēts 27Mhz diapazons.

1957.gadā tika pieņemts dokuments 11994, kas ievadīja D klases licences. Šī klase tiek izmantota ASV mūsdienās. Sākotnēja radioamatieru reakcija uz federāla dienesta lēmumu bija negatīva, jo ir palielinājies traucējumu daudzums 28Mhz diapazonā. Tajos gados, tika izmantota parasta aparatūra ar platjoslu augsti ģeneratīviem uztvērējiem un nestabiliem raidītājiem.

Bet drīz, firmas sāka ražot tehniski sarežģīto, bet pieejamo aparatūru. 1959.gadu var uzskatīt kā pamatu CB-Radio attīstībā. Tajā gadā tika reģistrēti 6000 lietotāju, 1961.gadā – vairāk nekā 200 000, bet 1977.gada janvārī – jau 500 000 lietotāju! Pašlaik ASV un visā pasaulē ir reģistrēts liels daudzums CB klubu, kas apvieno cilvēku intereses, kas pārsvarā ir DX-sakaru vadīšana un QSL – karšu apmaiņa.

PSRS 27Mhz diapazons tika atļauts ar valsts komisijas lēmumu no 1988.gada 30.decembra (sk. „Radio” №1,1991.gads). Tomēr, sākumā CB aparatūrai tika ieviesti stingri ierobežojumi. Tās jaudai nevajadzēja pārsniegt 0.5Vt, „nulles” kanāli priekš AM, bet FM ešķīra 10 speciālus kanālus ar 12.5KHz soli (šiem nosacījumiem atbilsta radiostacija „Ural - Fermer”). Acīmredzot, tas tika veikts lai apgrūtinātu „nelegālo” radio apmaiņu starp PSRS un ārzemju pilsoņiem. Vēlāk prasības, kuras izvirzīja aparatūrai tika atvieglotas un pietuvinātas reālo ārzemju CB radiostaciju raksturojumam.

Izmantojamas frekvences

Visā pasaulē, pārsvarā CB kanāli ir pielietojami frekvencēs, kas sākas ar 26965kHz un nāk tīklā, kas ir reizināma ar 10KHz (26975 кHz, 26985 кHz un t.t.) Šiem kanāliem ir apzīmējumi no 1 līdz 40. Sakarā ar lietotāju skaita pieaugumu, dažās valstīs ir paradusies frekvenču palīg tīkls un jaunie kanāli. Tiem arī ir 10kHz solis, bet tie ir nobīdīti uz 5kHz. Pirmais no tiem guva 51 (26960 KHz) nosaukumu nākamais – 52 (26970 кHz) un t.t.

Vēlāk tika ieviesti diapazoni, kas paplašina kanālu daudzumu līdz pat 200 un dažās valstīs līdz pat 400. Dažas mūsdienas stacijas (ņemot vērā nobīdītu tīklu) atbalsta līdz pat 800 kanāliem. Krievijā personīgiem radio sakariem tika piešķirti kanāli, kas visa pasaulē ir uzskatīti par atbalsta, t.i. ar 5KHz nobīdi. Tomēr, tālu ne visas radio stacijas atbalsta paplašinātu diapazonu.

Lietotāju ērtībai, diapazoni tika marķēti ar burtiem, par klasisko tiek uzskatams marķējums, kad pamata diapazons apzīmēts ar burtu C. Visizplatītākais ir sekojoša apraksta kanāls: C9 FM vai (C9E FM, C9R FM) – tajā, pirmais C burts nozīme diapazons; tālāk 9 – kanāla numurs, pēc tam – nenozīmīgs apzīmējums (C9R) pamata (eiropiešu) vai palīg tīkla (Krievijas); un galā – izmantojama modulācija FM.

Modulācijas veidi

CB tiek izmantoti trīs modulācijas veidi: AM (amplitūdu modulācija) un FM (frekvenču modulācija) un SBB (vienas joslas modulācija). Maksimālais AM un FM sakaru attālums ir praktiski vienāds. Lielāka daļa Krievijas CB diapazona lietotāju izmanto FM, kas nodrošina augstākas kvalitātes skanēšanu (ja korespondenta signāls ir pietiekami stiprs). Robeža sakaru attālumā, AM frekvenču saprotamība var būt labāka, nekā FM.

FM izmantošana ļauj izvairīties no lielākas daļas traucējumiem, kas tiek izraisītas amplitūdas dēļ. AM lieto (pēc tradīcijas) tālsatiksmes vadītāji (lielāka CB diapazona lietotāju grupa, kas izmanto AM rācijas). SBB ir pielietojama, lai sasniegtu maksimālo attālumu (attāluma iespējas salīdzinājumā ar AM un FM jaudu ir daudz lielākas). Galvenais šķērslis SBB radiostaciju izplatīšanai ir manuālas korekcijas nepieciešamība, labākas saprotamības sasniegšanai. Tālu ne visas stacijas atbalsta SSB.

Dispečeru dienesti

Dispečeru dienests katrā reģionā var atrasties savā frekvencē (glābšanas dienests vai analoģiska), bet lielāko izplatīšanu saņēma C9FM kanāls (27065 kHz). Dažām radiostacijām ir ātras pārslēgšanas funkcija uz šo kanālu. Diemžēl, pēdējā laikā, ir tendence atteikties no palīdzības kanāla, lielāka daļa dežurējošo objektu, kas agrāk strādāja šajā kanālā ir slēgti. Vis izturīgie tagad ir lielo pilsētu palīdzības dienesti, t.i. „Maskavas palīdzības dienests” Maskavā (27,185/19C FM EUR) un „Ņeva” Sankt – Pēterburgā (27.635MHz). Tāpat ir zināms, ka daži ceļu uzraudzības dienesti „Maskava – Sankt – Pēterburga” trasē turpina veikt novērošanu 9.kanālā, neskatoties uz to, ka informācijas stendi „Glābšanas dienests darbojās 9CFM frekvencē” tika mainīti uz „palīdzības dienesta numurs 112”.

Atbalss – atkārtotāji

Izņemot dispečeru dienestus, CB frekvencē ir arī atbalss atkārtotāji vai „papagaiļi”. Atbalss atkārtotājs tas ir stacionāra CB radiostacija, kurai ir pieslēgta atkārtotāju konsole, kas caur antenu atkārto agrāk pieņemto signālu. Pateicoties lielajām antenas augstumam, atkārtotājs pieņem signālu pat no mazjaudīgiem pārnesamiem vai automobiļu stacijām, pilsētas apstākļos, bet dzirdēt atkārtotāja signālu var 10 km rādiusā.

Atbalss – atkārtotājs ļauj sazināties ar mobilajiem lietotājiem, desmitu kilometru attālumā. Atbalss – atkārtotāja priekšrocība salīdzinājumā ar bāzes dispečeru staciju – nav nepieciešamības pieņemt darbiniekus, dežurēšanai bāzē.

Atbalss – atkārtotāji eksistē daudzās NVS valstīs, parasti tos uzstāda vietējo auto amatieru apvienības. Piemēram, Novosibirskā ir atbalss atkārtotājs „Nadežda” 27.635 Mhz frekvencē (19D FM kanāls).

Valsts regulēšana

Pašlaik, Krievijā maksimāli pieļaujama jauda CB radiostacijām ir 10Vt, papildus AM un FM ir atļauts SSB. Lietošanai ir atļauti C un D diapazoni (26965…27405 кHz un 27415…27855 кHz). 9.kanāls (27065 кHz) ir oficiāli reģistrēts kā ārkārtas palīdzības kanāls, sazināšanai ar policiju un avārijas dienestiem. Nākotnē, ar laiku, kad 11 metru diapazons tiks atbrīvots, lietotājiem tiks piedāvāti citi tīkli (26515…26955 кHz, 26065…26505 кHz).

Šī diapazona radio stacijas var viegli iegādāties, bet pēc tās ir jāreģistrē. Bezmaksas reģistrēšanu nodrošina Krievijas sakaru uzraudzības dienests teritoriālas nodaļas. Pie tā, bieži vien nepieciešams, par atsevišķu maksu saņemt izsaukuma kodu vietējā Radio frekvenču centrā.

Ukrainā var lietot CB sakarus praktiski brīvi un bez atļaujas noformēšanas (НКРЗ lēmums no 23.10.2008 № 1174, speciālie noteikumi (pielikums 6) darba diapazons 26960-27410 кHz (40 tīkla kanālu) – raidītāja jauda ne vairāk kā 4Vt.preces
pirkšanai
preces nav izvēlētas

Preču piegāde visā pasaulē

17.81LVL

Kopā: 17.81 LVL


preces nav izvēlētas

NOVĒRTĒŠANAS TOP-50

test
0.00 LVL


0.00 LVL


0.00 LVL


0.00 LVL


0.00 LVL


0.00 LVL


0.00 LVL


0.00 LVL


0.00 LVL


0.00 LVL


0.00 LVL


0.00 LVL


0.00 LVL


0.00 LVL


0.00 LVL